Volim РК Металург Скопје

февруари 29, 20200

РК Металург Скопје е македонски ракометен клуб кој е основан во Скопје. Клубот настапува насекаде, во ВИП супер лигата а исто така и во СЕХА Лигата и во ЕХФ Лигата на шампионите. Сопственикот на РК Металург е Минчо Јорданов. Формиран е во 1971 година под патронат на Скопската Железарница.Тогаш се роди идеја да се формира клуб составен од вработени во фабриката. Никола Богдановски – Коле ја прифати идејата и преку фабричките органи го создаде Металург. Идејата, реализирана од Коле, продолжува да живее преку трудот на денешните генерации. РК Металург Скопје Никола Богдановски не сонувал за европското претставување на Металург туку се борел за голиот опстанок на клубот.

РК Металург Скопје Ќе остане запаметено дека Металург, во својот прв настап, извојува победа против екипата на РК Пирин со резултат 22:14, полувреме 10:6. Во 1974 година е формирана јуниорската екипа на Металург, под водство на Пустина Крешимир.РК Металург Скопје идните дваесетина години, оваа екипа ќе го сочинува јадрото на тимот. Првото европско деби на Металург е во 1993 година кога настапи во Купот на градовите на ЕХФ, а противник беше белгискиот Херстел. Денес, Металург е препознатлив македонски бренд и, во последните пет години, четирипати е шампион на Македонија и е троен освојувач на Купот на Македонија. РК Металург Скопје редовно учествува во европските натпреварувања и е костурот на македонската репрезентација.

РК Металург Скопје во суверена и независна Македонија, ракометниот клуб Металург игра значајна улога. Металург е шампион на  Македонија  во :  2005/6,  2007/82009/10,  2010/11, 2011/12  и во 2013/14 година.Металург е освојувач на Купот на Македонија  во:  200620092010, 2011, 2013 и во 2019 година. Враќањето на Милан Чоровиќ во тимот на Металург не потсети на настаните од 2006 година, кога Металург ја освои првата титула во првенството на Македонија. РК Металург Скопје во мајсторката од финалната серија, против екипата на Вардар ПРО, влеговме со победа во “Автокоманда“, со резултат 25:24 (14:13), но и пораз во СРЦ “Кале“, со резултат 40:33 (20:19)

КОНТАКТ

VOLIM
Мобилен & вибер: +389 76 637 833
Е-поста: info@volim.com.mk
Инстаграм: volim_mk
Фацебоок: VolimMakedonija
АРОМАТИЗИРАНО ОВОШНО БИНО VOLİM 14.4 SHOT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *